Drobečková navigace

Úvod > Aktuálně > Střípky z festivalu brněnský sedmnáctý

Střípky z festivalu brněnský sedmnáctýDatum konání:
17.11.2022

Dne 17. 11. 2022, Brno - Letos jsme měli premiéru na festivalu Brněnský sedmnáctý. Jedná se o akci, která nám má připomenout listopadové události roku 1939 a 1989. Má nám připomenout vzácnost svobody a sílu našeho hlasu. Reflektuje hodnoty, jako je odvaha, solidarita, angažovanost, ale i kritičnost.

Bohatý program, mnoho zajímavých hostů, a výživná dávka organizací, které na festivale přispěly prezentací své činnosti, sdílením svých hodnot a ideí. Proslovy řečníků nás, i v chladných podmínkách listopadového podvečera, zahřály u srdce a probudily v nás nadšení, které s sebou neseme až do teď. Nadšení, že na našem hlase záleží a společně můžeme něco změnit.

Zároveň jsme nabyli zajímavých postřehů. Mnoho lidí se aktivně zajímalo o činnost organizace i o informace o domácím násilí, a to nám samozřejmě udělalo nesmírnou radost. Někteří aktivně poptávali možnost zapojení se do projektu skrze dobrovolnickou činnost, což je pro nás pravděpodobně největším přínosem. I tak jsme si však bohužel potvrdili, že domácí násilí je stále "docela" tabu. Bylo zajímavé pozorovat některé kolemjdoucí, kteří začali stánek obcházet obloukem, hned po tom, co zjistili čím se zabýváme, se slovy: ,, Proboha, domácí násilí, no to se mě netýká."

Nelze pominout kam jsme jako společnost pokročili. I tak bychom však rádi znovu připomněli- Mluvme o domácím násilí, i když se nás zrovna netýká, nikdy nevíme komu svou vlastní informovaností budeme moci pomoct. Čím víc se bude o násilí mluvit, tím bude těžší ho skrývat a lehčí ho rozpoznat. Čím víc bude společnost násilí odsuzovat, tím méně tolerantní k němu budou samotné oběti. S větším povědomím o domácím násilí poroste i destigmatizace obětí a urychlí se tak i ozdravný proces. Neboť oběti bývají mnohdy retraumatizovány právě reakcemi okolí. A nakonec věříme, že i násilné osoby začnou vyhledávat pomoc, protože zjistí, že to, co dělají jednoduše není v pořádku.

Nebojme se domácího násilí, bojme se ignorace.

Hlas každého z nás, může znamenat změnu!

Ještě jednou děkujeme @brnenskysedmnacty za realizaci tak krásné události! Už teď s nadšením vyhlížíme příští rok.

Tým Magdalenium

Video z akce: www.instagram.com/p/CljR9b2AMyT