Drobečková navigace

Úvod > Média > Tiskové zprávy > Zaměstnanci DPMB a Den matek

Zaměstnanci DPMB a Den matek

Den matek jinak – zaměstnanci DPMB sbírkou podpořili Magdalenium, které pomáhá obětem domácího násilí

Brno, 10. května 2021

Zaměstnanci Dopravního podniku města Brna pojali oslavu svátku matek netradičně. Pro maminky s dětmi, které se staly oběťmi domácího násilí, uspořádali sbírku přímo na míru a vybrali hotovost i zboží za desítky tisíc korun.  Magdalenium, které provozuje specializované zařízení pro oběti domácího násilí, si dárky od zástupců podniku převzalo v pondělí 10. května.

„Svátek matek jsme chtěli jsme pojmout netradičně, ale smysluplně. Vzhledem k informacím o narůstajících počtech případů domácího násilí jsme se rozhodli vytvořit sbírku a zacílit ji právě na maminky s dětmi, které se staly jeho obětmi. Po konzultaci se Sociálním nadačním fondem města Brna a Jihomoravského kraje jsme vybrali Magdalenium, které provozuje specializované zařízení pro matky s dětmi, které tuto zkušenost mají. Podařilo se nám mezi zaměstnanci vybrat deset tisíc korun v hotovosti a zboží za dalších asi deset tisíc, což je neuvěřitelné. Moc našim lidem za tuto solidaritu děkuji,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Na přání organizace Magdalenium DPMB mezi svými zaměstnanci vybíral zejména drogistické zboží. Během dvou týdnů se tak podařilo nashromáždit vše od kartáčků na zuby, sprchových gelů, šampónů, až po kosmetiku odhadem za deset tisíc korun. Dalších deset tisíc korun se vybralo v hotovosti. „Za tuto částku jsme nakoupili prací prášky a písek do pískoviště pro děti. Jedna z našich zaměstnankyň navíc maminkám upekla dort,“ dodal Havránek.

Koronavirová pandemie více odkryla téma domácího násilí. „V posledním roce jme zaznamenali zvýšenou poptávku po ubytování v zařízení s utajenou adresou, které provozujeme a ve kterém se staráme právě o maminky s dětmi, které násilí doma čelily. Uzavřené okresy a obecně izolace v posledním roce přiměla oběti setrvávat v násilných vztazích nepřiměřeně dlouho, bez možnosti odlehčení. Dochází u nich k prohlubování psychických obtíží, úzkostných a depresivních stavů, snižování sebedůvěry obětí nebo nárůstu sebevražedného jednání. Aktuálně azyl poskytujeme osmi maminkám a deseti dětem, desítkám dalších pomáháme v naší ambulantní poradně,“ sdělila psychologická pracovnice Mgr.Pecák Fasurová.

Současná doba přinesla nejen akceleraci domácího násilí, ale současně zhoršila finanční situaci mnoha obětí, neboť často přišly o práci a základní životní jistoty. „S prosbou o radu se na nás obraceli i senioři a bezdětné ženy, které ze strany svých blízkých čelí nejen psychickému, ale i fyzickému násilí.,“ řekla vedoucí organizace Bc.Hýbnerová.

V pobytovém programu MAGDALENIUM, z.s. se nyní nachází osm žen a deset dětí. V poradně, kterou organizace provozuje, přibývá podpůrných hovorů. V databázi poradny se nachází přes 224 rizikových dětí a 140 obětí. Díky pomoci veřejnosti může své finanční prostředky efektivně cílit na pomoc těmto obětem postavit se znovu na vlastní nohy a začít nový život.

 

Kontakt:
Mgr. Hana Tomaštíková
tisková mluvčí DPMB, a.s.
htomastikova@dpmb.cz
603 587 015