Drobečková navigace

Úvod > Média > Tiskové zprávy > Psychické násilí, plíživé, neviditelné a bolestivé. To vše, a ještě víc představila v Brně autorka knihy Buď hodná.

Psychické násilí, plíživé, neviditelné a bolestivé. To vše, a ještě víc představila v Brně autorka knihy Buď hodná.

Brno, 24. 5. 2023 – Brněnskou pobočku Knihy Dobrovský navštívila v úterý 23. května autorka jednoho ze současných českých knižních bestsellerů Irena Piloušková. Spolu s neziskovou organizací Magdalenium, z.s. představili v rámci besedy její nejnovější román s prvky thrilleru. Příběh pojednávající o ženě, která zmizela totiž velmi realisticky odráží neviditelné formy domácího násilí.

Irena Piloušková má na kontě již třetí knihu. Její díla se zpravidla dotýkají závažných společenských témat jako je například porucha přijmu potravy nebo kyberšikana. Letos opět vrhá světlo na palčivý problém současné společnosti právě knihou Buď Hodná. „Když se mě lidé ptají, o čem kniha je, ráda říkám, že o ničem. Protože právě neviditelné násilí nás nutí si myslet, že se nám vlastně přeci nic nestalo. Myslí si to i okolí a kolikrát bohužel i naši blízcí,“ říká autorka Irena Piloušková. Jak se z veselého, společenského a sebevědomého děvčete stala zajištěná, avšak nenápadná, ne příliš příjemná manželka? A proč zmizela?  To vše postupně odhaluje psychologický román skrze příběhy čtyř generací.

Beseda přiblížila návštěvníkům zákulisí autorčiny tvorby. Další částí programu bylo autorské čtení spolu s rozborem jednotlivých úryvků, ke kterým se vyjádřili i odborníci na domácí násilí. „Kniha Buď hodná dokazuje, že se nejedná o černobílou záležitost, a tím znovu napomáhá k boření zažitých streotypů. Román je mezigenerační, což čtenáři osvětluje mechanismus transgeneračního přenosu, který je pro domácí násilí tak charakteristický. Uchopuje také další aspekty nebo formy násilí jako například ekonomické zneužívání, sociální izolaci apod.,“ řekla psycholožka organizace Magdalenium, z.s. Mgr. Vanesa Tóbisová.

Jedním z cílů besedy, ale i samotné knihy je podle autorky kromě čtenářského zážitku i osvěta. „Dokazovat domácí násilí je velmi náročný proces, trestní sazby, jak již víme, jsou v české republice často podhodnocovány i v případech fyzického násilí, které je mnohdy zjevné. Dokázat to psychické je pak mnohem složitější. Proto je nutné vzdělávat veřejnost, ať už laickou nebo odbornou a tato kniha nám v tom může pomoci, dodává advokátka Mgr. Eva Habánová.

Zakončením programu byla autogramiáda a možnost soukromého rozhovoru s pracovníky organizace Magdalenium, z.s.. Po úspěšných akcích v Praze i Brně by autorka s besedami ráda pokračovala i do dalších měst v republice. S organizací Magdalenium, z.s. dále plánují v rámci projektu vzdělávání pro základní a střední školy doporučovat knihu studentům, jako určitou formu prevence.

Foto: Hana Drahokoupilová

Kontakt pro média: 

Kristýna Kolářová

pr@magdalenium.cz

+ 420 734 100 696

Beseda BH-16.jpg Beseda BH-40.jpg