Drobečková navigace

Úvod > Aktuálně > Jak postupovat a kam se obrátit při DN

Jak postupovat a kam se obrátit při DN



Jak postupovat při domácím násilí a na koho se obrátit? 

Pokud prožíváme domácí násilí, může být obtížné vyhledat pomoc. Je však důležité vědět, že na takovou situaci nejsme nikdy sami a že existuje několik kroků, které můžeme podniknout, aby se nám dostalo pomoci.

  1. Policie České republiky - institut vykázání

Jestliže se nacházíme v nebezpečí ze strany osoby s násilnými tendencemi, prvním krokem je bezprostředně kontaktovat PČR (158). Vyhodnotí-li policie, že se jedná o případ domácího násilí a hrozí zde další útoky, je oprávněna osobu s násilným chováním vykázat z místa společného obydlí.

Osoba s násilnými tendencemi je vykázána na 10 dní, zároveň je jí zakázán i vstup do bezprostředního okolí společného bydlení. Vykázaná osoba je povinna vydat policii klíče a neprodleně opustit místo společného obydlí, může si vzít pouze věci určené k osobní potřebě, cennosti a dokumenty. 

Policie zároveň poskytne obětem domácího násilí informace o dostupných možnostech pomoci v této oblasti.

  1. Předběžné opatření

Při vykázání je osoba zasažena násilím dále informována o možnosti podat návrh soudu na vydání předběžného opatření. Soud o návrhu rozhodne do 48 hodin. Osobě s násilnými tendencemi může být soudem uloženo, aby opustila společné bydlení a jeho bezprostřední okolí a aby se zdržela setkávání s osobou zasaženou násilím a navazování kontaktu s ní. Předběžné opatření trvá jeden měsíc od jeho vykonatelnosti. Návrh na vydání předběžného opatření můžeme podat i bez předchozího vykázání a lze ho rovněž uložit v případě tzv. stalkingu.

Nebezpečné pronásledování neboli „stalking“ se řadí do trestných činů a jedná se o nežádoucí a opakované pronásledování či obtěžování jednotlivce prostřednictvím nevyžádaných esemesek, e-mailu, skypu, různých druhů chatu, telefonátů apod.(1)

  1. Intervenční centra 

Jestliže dojde k vykázání osoby s násilnými tendencemi ze společného obydlí, pracovníci intervenčního centra kontaktují osoby přeživší a nabídnou jim svou pomoc nejpozději 48 hodin od doručení kopie úředního záznamu o vykázání. 

Intervenční centra poskytují celou řadu služeb, od sociálního a právního poradenství přes přípravu návrhů na soud až po komunikaci s dalšími institucemi, a to všechno bezplatně, diskrétně a v případě potřeby také anonymně. O službu intervenčních center lze požádat i bez institutu vykázání, pokud se cítíme v ohrožení domácím násilím a jeho důsledky. 

Přehled intervenčních center v České republice nalezneme zde

  1. Organizace na pomoc přeživším domácího násilí

V České republice máme celou řadu organizací na pomoc přeživším domácího násilí. Mohou se zaměřovat buď na určité přeživší, tedy ženy a muže, seniory či děti, nebo se věnují všem zmíněným skupinám. Tyto organizace reagují také na telefonickou či e-mailovou komunikaci, tudíž není třeba dostavit se do dané organizace, abychom obdrželi pomoc.

Zároveň se jedná o společníka, který nám dodá podporu, připraví nás na celý proces a projde s námi dle potřeby všechny kroky řízení. Některé z organizací navíc poskytují i možnost dlouhodobého specializovaného ubytování s neveřejnou adresou pro oběti a jejich děti. Na místě poskytují sociální, psychologickou i částečnou materiální podporu. Více o specializovaném ubytování zde

Několik z těchto organizací si níže představíme:

  • Magdalenium

Magdalenium je organizace nacházející se v Brně a poskytuje pomoc dospělým, seniorům i dětem. K dispozici je zde také ambulantní léčba ve formě poradny a specializovaný azylový dům s neveřejnou adresou pro ženy zasažené domácím násilím a jejich děti. Soupis poskytovaných služeb a rychlé spojení můžete najít zde. Kontakty | magdalenium.cz

Tel.: 702 065 433

E-mail: magdalenium@magdalenium.cz

  • Bílý kruh bezpečí

Poradny Bílého kruhu bezpečí se nachází v mnoha městech na území České republiky. Centrála a nonstop krizová linka bezpečí sídlí v Praze a intervenční centrum najdeme v Ostravě. Pomoc poskytují obětem kriminality a obětem domácího násilí. 

Tel: 116 006 (linka pomoci)

E-mail: bkb.praha@bkb.cz (popřípadě jiné město)

  • ProFem

ProFem se nachází v Praze. Jeho intervenční centra najdeme v Příbrami, Berouně a Benešově. Nabízí zde pomoc přeživším sexuálního a domácího násilí. Kromě telefonické a emailové komunikace poskytuje ProFem také anonymní chat, kde se lze snadno a rychle spojit s pomocí. 

Tel.: 608 222 277 

E-mail: poradna@profem.cz

Kromě výše zmíněných se v České republice nachází řada dalších organizací, které nabízejí pomoc, ať už na místě, telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu. Pomoc nám mohou poskytnout intervenční centra, linky důvěry nebo azylové domy. Jejich soupis a rychlé spojení jsou k dispozici zde.  

  1. Co když je v ohrožení dítě? 

Jestliže ve společné domácnosti probíhá domácí násilí, je obvyklé, že se jeho svědkem stávají také děti nebo že domácí násilí přímo prožívají. V tuto chvíli může zasáhnout Orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD).  

V případě institutu vykázání zasílá příslušný policista kopii úředního záznamu na OSPOD do 24 hodin od vstupu do společného obydlí. Na OSPOD se ale může obrátit také rodič, ohrožené dítě samotné nebo jakákoliv jiná osoba, která má pocit, že dítě může být v ohrožení. Oznamovací povinnost má taktéž lékař dětí, jestliže má podezření na výskyt domácího násilí v rodině nezletilého dítěte. 

OSPOD všechny děti ohrožené domácím násilím vyhledává a vede ve své evidenci. Po zjištění provedou pracovníci Orgánu pohovor s dítětem, prověří celou situaci a poskytnou odbornou pomoc. 

Příslušné pracoviště OSPOD lze kontaktovat elektronicky, podle místa našeho bydliště, zde.

 

Stačí jedno zavolání nebo jeden napsaný e-mail

Ačkoliv se situace domácího násilí může zdát bezvýchodná a je bezpochyby velmi těžká a komplikovaná, pomoc je blíže, než si umíme představit. Ať už se rozhodneme pro jakoukoliv z výše zmíněných možností, instituce a místa, která pomoc a podporu nabízejí, jsou propojené a vzájemně spolupracují. Vždy se nám tedy dostane komplexní pomoci.

Jedno zavolání nebo jeden napsaný e-mail, tak daleko je vzdálená pomoc. V domácím násilí nejsme sami, není to naše vina a odborníci ve specializovaných institucích jsou připraveni v této tíživé životní situaci pomoci. Proto se nebojme kontaktovat jakoukoliv formu podpory (linku bezpečí, intervenční centra, organizace, PČR). Pokud máme strach či pochyby, je nejlepší obrátit se na zmíněné specializované organizace. Připraví nás na celý proces a dle potřeby s námi projdou jednotlivé kroky, ať už se jedná o podání trestního oznámení nebo komunikaci s policií či OSPODem. 

 

Použité zdroje

  1. Por.PhDr. PAPEŽOVÁ, Zdeňka. PREVENCE - stalking. Policie České republiky. Dostupné z: https://www.policie.cz/clanek/prevence-stalking.aspx. 

Policie České republiky. (n.d.). Jak postupovat při domácím násilí a na koho se obrátit? Policie České republiky. Získáno z: https://www.policie.cz/clanek/preventivni-informace-institut-vykazani.aspx

Autor: Magdaléna Fialová & Eliška Hosnedlová
Datum: 26. 9. 2024