Drobečková navigace

Úvod > Aktuálně > Jak opustit násilný vztah

Jak opustit násilný vztah



Jak opustit násilný vztah, když nemáte finance?

Opustit násilnou domácnost není jednoduché. Kromě strachu z násilné osoby, nedostatečného sociálního zázemí, které pramení z izolace, mívají osoby zasažené touto situací ve většině případů odepřen přístup k financím či jiným materiálním zdrojům. Nacházejí se skutečně v domácím vězení, ze kterého prakticky není úniku. Existuje však řešení, které je speciálně navrženo pro tyto situace.

MOŽNOST SPECIALIZOVANÉHO UBYTOVÁNÍ PRO OSOBY ZASAŽENÉ DOMÁCÍM NÁSILÍM

V našem specializovaném azylovém domě pro oběti domácího násilí a jejich děti počítáme s minimálním nebo žádným ekonomickým zázemím ze strany klientů. Navíc se zaměřujeme na komplexní řešení domácího násilí skrze mezioborovou spolupráci odborníků přímo na místě. Kombinace sociálních pracovníků, psychologů a pracovníků v sociálních službách vytváří silnou podpůrnou síť, která umožňuje rychlou, intenzivní a efektivní pomoc. 

  • Naši sociální pracovníci pomáhají klientům s vyřízením hmotného zabezpečení, uplatnění na trhu práce, komunikací s úřady nebo poskytují možnost doprovodu k soudu, PČR apod. 
  • Psychologové poskytují přímo v budově terapeutické služby pro klientky i jejich děti.
  • Pracovníci v sociálních službách dbají například o zabezpečení základní stravy či hygieny přes potravinovou banku, vytváří volnočasové aktivity pro klientky a jejich děti a dohlíží na bezpečný chod AD. 

Specializovaný azylový dům má navíc neveřejnou adresu a vysoké bezpečnostní standardy. Ty slouží zejména k zachování bezpečnosti všech klientů i pracovníků před hrozbou ze strany osob s násilnými tendencemi. 

JAK TO FUNGUJE?

  1. Z bezpečného místa (procházka s pejskem, cesta do obchodu, návštěva blízké osoby) nás můžete nezávazně kontaktovat. Skrze naši tel. linku nebo e-mail. 
  2. Po telefonické konzultaci sestavíme část bezpečnostního plánu týkající se další komunikace a vytvoříme zakázku, dle potřeb volající/ho. Pokud se daná osoba rozhodne opustit danou domácnost vytvoříme bezpečnostní plán odchodu. 
  3. Při příjmu si nová klientka se sociální pracovnicí vytvoří individuální plán, ve kterém se na míru domluví nejen na cílech pobytu, ale i možnostech ekonomické stabilizace a úhrady nájemného. Žádá-li si to situace, lze platbu za ubytování nastavit individuálně v závislosti na možnostech nově příchozí klientky. Více se můžete dočíst zde.

PRO KOHO JE SPECIALIZOVANÉ UBYTOVÁNÍ URČENO?

Vzhledem k tomu, že statisticky zažívají ženy domácí násilí nejčastěji (každá 3. žena a každý 10. muž v ČR), je naše specializované ubytování určeno pouze ženám a jejich dětem. Přítomnost opačného pohlaví by pro ně mohl být nežádoucí spouštěč, který by snižoval pocit bezpečí, a tím i efektivitu a kvalitu pobytu. 

BENEFITY SPECIALIZOVANÉHO UBYTOVÁNÍ

Benefity:

  • Podpora 24 hod denně
  • Možnost rychlého reagování na vzniklé situace s násilnou osobou
  • Možnost vyjádření se odborníků k situaci klientky a dětí na základě dobré znalosti její situace a to proto, že pracovníci jsou k dispozici 24 hod a sledují vývoj případu z první ruky
  • Možnost vyjádření se organizace k vývoji případu v rámci opatrovnického a soudního řízení
  • Možnost sledovat nastavení a potřeby dětí dotčených DN, podporovat je v ozdravném procesu
  • Pomoc s důkazním materiálem
  • Podpora seberůstu, sebenáhledu a autonomie klientů
  • Možnost využití služeb odborníků v krátkých časových lhůtách (bez dlouhého čekání)
  • Podpora a terapeutické prostředí psychologa pro děti i dospělé (čekací lhůty u stejných odborníků mimo AD až 6 měsíců)
  • Možnost provedení procesem řešení celé situace spolu s odborníky… (doprovody na policii, příprava na výslechy, podpora při podání TO, podpora při vyřizování dávek v hmotné nouzi, podpora při uplatnění na trhu práce…) 
  • Respekt vůči přání a rozhodnutí klientek (nikoho do ničeho nenutíme) 

 

Považujeme za důležité zmínit stigma kolem azylových domů. V případě domácího násilí se jedná o závažnou a často zdánlivě bezvýchodnou situaci. Specializované ubytování s neveřejnou adresou slouží nejen k ochraně zasažených, ale i k efektivnímu řešení dané situace. Jedná se o odrazový můstek na cestě k životu bez násilí, a za to bychom se, jakožto lidé zasažení domácím násilím, rozhodně stydět neměli. Ubytování ve specializovaném azylovém domě, může být pro část klientek, jediným bezpečným místem, kde si dopřejí čas na rozmyšlenou a rozhodnou se o dalších krocích. 

V průměru se oběti vrací k osobám, které se násilí dopouštějí až 7x. Pokud se klientky rozhodnou k návratu k osobě páchající násilí, můžeme je edukovat v rizicích, které toto rozhodnutí obnáší, ale rozhodně je nesoudíme nebo nenutíme k tomu, aby činily jinak. Po odchodu má následně každá z klientek možnost docházet do ambulantních služeb a využívat bezplatné terapeutické, sociální či právní podpory. To samé platí pro děti klientek. 

#nejstevtomsami       

Autor: Kristýna Kolářová

Datum: 26. 9. 2024