Drobečková navigace

Úvod > STARÁ STRUKTURA > Aktuálně > MDŽ 2010: Ženy a moc, FSS 8.3.2010

MDŽ 2010: Ženy a moc, FSS 8.3.2010

Přijďte se podívat na představení neziskových organizací pracujících v problematice domácího násilí!

Akce se koná v rámci oslav Mezinárodního dne žen, dne 8.3.2010, od 10. do 18.ho v prostorách Fakulty sociálních studií na Joštově 10 v Brně.

Čekají na Vás infostánky jednotlivých organizací, tématická vystoupení, četba a další zajímavosti.

 

MDŽ 2010: ŽENY A MOC

Série odborných diskusí, zábavných happeningů a uměleckých konfrontací
8. března 2010 na Fakultě sociálních studií
za podpory Informační kanceláře Evropského parlamentu v ČR,
pod záštitou prorektorky Masarykovy univerzity Jany Musilové,
v souvislosti s Mezinárodním dnem žen, který se poprvé slavil před 100 lety.

PROGRAM:

10: 00 - 18: 00
Happening day na FSS
– performance, intervenční vstupy do prostoru i do diváků, interaktivní a zvukové instalace, video-art a další události v atriu a ostatních prostorách FSS v podání mladých umělkyň a umělců.
Účinkující: Kristýna Cílková (Brno), Radek Čák (Brno), Darina Hlinková (Brno), Monika Hořčicová (Brno), Alena Kazatelová (Brno), Klára Klinerová (Brno) a Jan Kratochvíla (Ústí nad Labem), Lenka Klimešová (Bratislava), Pavla Malinová (Ostrava), Pavla Motyčková (Brno),  Barbora Tichá (Ostrava), Lenka Vráblíková (Brno)
Prezentace brněnských nevládních organizací o.s. Persefona, o.s. Stud, Gender Centrum, Česky svaz žen, V-DAY Brno, o.s. Magdalenium, Amnesty International, o.s. Anabell

14: 00 - 15: 30  P52
přednáška spisovatelky Markéty Pilátové
Ženy a moc v Latinské Americe
Uchopily latinskoamerické prezidentky jako Cristina Kirchner a  Michelle Bachelet skutečně moc do svých rukou a podařilo se jim zatřást genderovými stereotypy tak jak slibovaly? Je rozdíl mezi tím být političkou v jižní Americe a být jí v Evropské unii? Jsou tyto dvě ženy příkladem hodným následování?

16:00 - 18:00 P51
panelová diskuse
– Ženy v české a evropské politice
Ministr pro lidská práva Michael Kocáb a české poslankyně, novináři a experti o roli žen v domácí a evropské politice.
Proč je v české vrcholné politice malo žen? A mají české političky skutečnou moc? Jednou z priorit EU je posílení role žen v rozhodovacím procesu. Jak je a bude tento požadavek naplňován v České republice? Je Evropský parlament vhodným místem pro političky? Je praktická každodenní evropská politika jiná než naše domácí?

19:00 - 23:00 Starý pivovar (Božetěchova 1)
MDŽ: Genderově konkrétní kabaret
(Klára Kubíčková, Lucie Jarkovská, Simona Nyitrayova)
Divadlo, tanec, hudba: Čoko Voko, El Raks Sael (chan-tan burlesque), autorské čtení Markéty Pilátové, Hrochansony/Zelené koule, Duhové víly.
Kulturně osvětové kabaretní pásmo u příležitosti Mezinárodního dne  žen, ve kterém se skvěle pobavíte. Autorky i intepretky vám v průběhu  večera ukáží mnoho z každodenní samozřejmosti ve zcela nesamozřejmém světle. Využijte MDŽ 2010 k bystření smyslů pro průzkum genderového matrixu. Zamyslete se třeba nad tím, co by bylo jinak, kdybyste se narodili jako to druhé pohlaví.

Dvanáctiletí to vědí zcela přesně:
Musela bych balit holky. Neměla bych menstruaci. Měla bych jiný kamarády co
mám teď. Neotěhotněla bych. Měla bych ráda auta. Nedělala bych nic holkám co dělají teď např. (házení koulí, pomlouvání, posmívání atd. škrcení jak Kubát). Nedělala bych machra, jak kluci dělají.
Alice, 12 let

Kdybych byl holka jmenoval bych se petra. Musel bych si koupit vybrátor.
Erik, 12 let

Akci spolupořádají studenti, studentky a členky a členové kateder sociologie a politologie FSS za podpory Informační kanceláře Evropského parlamentu v ČR a spolu s brněnskými občanskými sdruženími Nesehnutí, Nora a REPT.